Wypożyczanie książek
Kto może wypożyczać?
Studenci, doktoranci oraz pracownicy Uczelni a także na specjalnych warunkach inne osoby (Patrz Regulamin korzystania § 4). Wypożyczanie jest możliwe dopiero po zapisaniu się do Biblioteki.
W jaki sposób zapisać się do Biblioteki?
Niezbędne są: elektroniczna legitymacja studencka, wypełniona i podpisana deklaracja czytelnika oraz indeks, jeśli został wydany przez Dziekanat. Po zapisaniu się do Biblioteki, legitymacja pełni rolę karty bibliotecznej. Dla osób niebędących studentami SUM wydawana jest karta biblioteczna (koszt wydania zgodnie z Cennikiem). Czytelnicy przy zapisie podają hasło, którego będą używać do logowania w systemie. Przy pierwszym logowaniu czytelnika do katalogu hasło należy zmienić. Nowe hasło powinno składać się z minimum 8 znaków oraz zawierać litery i cyfry.
Czy można zapisać się do Biblioteki zdalnie tj. z domu?
Samodzielny zapis jest możliwy przez formularz na stronie. Po jego zatwierdzeniu należy do 7 dni aktywować konto w wybranej bibliotece, przynosząc ze sobą wypełnioną deklarację czytelnika i legitymację studencką.
Do czasu pełnej aktywacji, czytelnik nie może wypożyczać książek, ale może je zamawiać w katalogu.
Jak wypożyczyć książkę?
Wypożyczenie możliwe jest po uprzednim zamówieniu książki przez system/katalog biblioteczny. Loginem do systemu jest numer legitymacji a hasło ustalane jest przy zapisywaniu do Biblioteki. Po zalogowaniu należy odszukać potrzebną książkę w katalogu i zamówić ją do odpowiedniej biblioteki. Na podany przy zapisywaniu adres mail zostanie wysłana informacja o gotowości książki do odbioru w wypożyczalni. Książka oczekuje na odbiór w większości przypadków 7 dni.
Instrukcja skrócona Instrukcja pełna
Co można wypożyczać?
Głównie książki a także inne kategorie zbiorów. Nie wypożycza się czasopism! Z czasopism można korzystać tylko w czytelniach Biblioteki.
Na jak długo można wypożyczać?
Każda z książek ma w systemie bibliotecznym określony status tj. ma przypisaną informację czy może być wypożyczona i na jak długo. Przeważają książki ze statusem: miesiąc, semestr i rok akademicki.
Ile można mieć wypożyczonych książek na koncie?
Pracownicy i studenci SUM mogą wypożyczyć do 25 książek, doktoranci SUM do 3 książek. Pozostałe kategorie czytelników - patrz Regulamin korzystania § 7.
Czy można przedłużyć wypożyczenie i jak to zrobić?
W większości przypadków można. Przedłużenie nie jest możliwe w sytuacji, kiedy na jej zwrot oczekuje już następny czytelnik lub nie pozwala na to status książki. Przedłużyć wypożyczenie można osobiście w Bibliotece, telefonicznie lub przez system biblioteczny.
Co grozi za niezwrócenie książki w terminie?
Kara w wysokości 0,50 zł. za każdy dzień zwłoki za każdą książkę. System biblioteczny wysyła na podany w deklaracji adres email upomnienie przypominające o konieczności zwrotu. Niezwrócenie książki w terminie powoduje również zablokowanie możliwości wypożyczania książek.
W jaki sposób dokonać opłat za nieterminowy zwrot lub innych zaległości?
- płatność natychmiastowa: za pośrednictwem systemu płatności internetowej po zalogowaniu na swoje konto w systemie/katalogu bibliotecznym;
- płatność gotówka w Bibliotece Głównej oraz w jej Oddziałach;
- na konto Uczelni (kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Przy wyborze tej metody płatności zdjęcie zaległości z konta czytelnika trwa do półtora miesiąca.
Gdzie można sprawdzić stan konta bibliotecznego?
Po zalogowaniu na swoim koncie w systemie bibliotecznym a także w Bibliotece Głównej i jej oddziałach.
Zapomniałaś(eś) hasła?
Studenci oraz doktoranci mogą odzyskać hasło przez serwis Wirtualnej Uczelni.
Pracownicy SUM mogą odzyskać hasło przez serwis zaloguj.sum.edu.pl
Czytelnicy należący do innych kategorii użytkowników powini skontaktować się telefonicznie z dowolnym Oddziałem Biblioteki. Na adres email, podany podczas rejestracji w Bibliotece, zostanie wysłane hasło tymczasowe. Po zalogowaniu do systemu bibliotecznego przy użyciu hasła tymczasowego, zalecamy zmienić hasło.
Gdzie można podpisać kartę obiegową?
Kartę obiegową można podpisać w którejkolwiek z Bibliotek SUM. Należy przyjść do biblioteki osobiście.
Jakie warunki są niezbędne do podpisania obiegówki?
Należy przyjść z kartą obiegową i legitymacją studencką (oraz papierowym indeksem, jeżeli został wydany). Pieczątkę na karcie można uzyskać dopiero po zwróceniu książek i uregulowaniu ewentualnych zaległości finansowych.
Jeżeli student SUM zapisany jest do biblioteki innej uczelni publicznej, konieczne jest dostarczenie do Biblioteki Głównej (kontakt) “potwierdzenia uregulowania zobowiązań wobec biblioteki”. Potwierdzenie student uzyskuje w uczelni, do której się zapisał dodatkowo.
Czym skutkuje podpisanie karty obiegowej?
Zamknięciem i usunięciem konta bibliotecznego. Od tego momentu można korzystać ze zbiorów tylko na miejscu w czytelniach lub zapisać się do Biblioteki jako czytelnik innej niż Student kategorii.
Opracowano na podstawie:
Regulaminu korzystania ze zbiorów Biblioteki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.