Tydzień Książki 6-12 maja 2024 r.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach Tygodnia Książki w dniach 6-12 maja 2024 r. Tydzień Książki jest jednym z 50 Tygodni w Mieście Nauki, które są pasmem programowym wpisującym się w działania związane z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki.

Program wydarzeń organizowanych przez Bibliotekę SUM w ramach Tygodnia Książki

11.30-15.30
Odwiedziny w bibliotece – Student w bibliotece akademickiej

Zwiedzanie Oddziału Biblioteki SUM w Katowicach-Ligocie oraz prezentacja jego księgozbioru, zbiorów specjalnych i zasobów elektronicznych.
Oddział Biblioteki SUM w Katowicach-Ligocie, Medyków 18, Katowice

17.00-18.00
Oprowadzenie po wystawie Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów – historia ilustracji medycznej
Oprowadzanie z komentarzem jednej z autorek Justyny Seiffert.
Biblioteka Główna SUM, Warszawska 14, Katowice, parter

14.00-15.00
Czytanie limeryków – Fraszkoterapia bez recepty, Na choroby są sposoby
Czytanie przez bibliotekarzy krótkich utworów poetyckich dotyczących dbania o zdrowie (psychiczne i fizyczne) oraz różnych aspektów pracy personelu medycznego – często w żartobliwej formie.
Biblioteka Główna SUM, Warszawska 14, Katowice, parter, pomieszczenie za windą

15.00-17.00
Spotkanie z autorką wystawy Małe jest piękne.
Spotkanie i rozmowy z bibliotekarką Natalią Garasińską na temat pasji kolekcjonowania miniaturowych książek.
Biblioteka Główna SUM, Warszawska 14, Katowice, I piętro

12.00-14.00
Warsztaty Atlasy anatomiczne online
Warsztaty obejmują prezentację trzech wirtualnych atlasów: Neurosurgical Atlas (techniki chirurgiczne z zakresu neurochirurgii, filmy, grafika i obrazowanie 3D mózgu), Visible Body (modele 3D, obrazy diagnostyczne, animacje i interaktywne symulacje procesów biologicznych człowieka) oraz Complete Anatomy (obrazy, filmy i animacje 3D).
Biblioteka Główna SUM, Warszawska 14, Katowice, I piętro

13.00-16.00
Początki druku – spotkanie z grą planszową Gutenberg
Rozgrywka w grę Gutenberg wraz z prezentacją plansz dotyczących historii druku i postaci, które występują w grze. Klimatyczna gra strategiczna o średniej trudności, w której gracze rozbudowują drukarnię i wykonują zlecenia. Gra jest dedykowana dla 4 osób powyżej 10 r. życia. Dostępne będą dwa komplety gier (możliwość gry dla 8 osób).
obowiązują zapisy
Lokalizacja:
Oficyna Drukarska Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Koszarowa 19, Katowice, przy zecerni i introligatorni ASP

17.00-19.00
Spotkanie z autorką książki Doktórka od familoków Magdaleną Majcher
Spotkanie z Magdaleną Majcher, autorką poczytnych powieści z rozbudowanym tłem społecznym. Spotkanie będzie dotyczyć głównie książki „Doktórka od familoków” o niezłomnej lekarce Jolancie Wadowskiej-Król, która w latach 70-tych XX w. ryzykując swoją karierę zawodową prowadziła badania ołowicy u dzieci z Szopienic.
Kato Science Corner, Młyńska 1, Katowice

17.00-18.00
Oprowadzanie z komentarzem jednej z autorek Justyny Seiffert.
Biblioteka Główna SUM, Warszawska 14, Katowice, parter

Wystawy w budynku Biblioteki Głównej SUM, Warszawska 14, Katowice.

Wystawy czynne są w dniach 6 – 10 maja 2024 r. (poniedziałek-piątek), w godzinach 8.00-19.00

Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów – historia ilustracji medycznej
Poświęcona historii związku sztuki ilustracji z medycyną niemal od samych jej początków. Wystawa pokazuje jak ilustracja medyczna na przestrzeni wieków pełniła kluczową rolę w przekazywaniu skomplikowanej wiedzy na temat anatomii, patologii oraz procesów chorobowych.

Autorki: Aleksandra Guziałek, Justyna Kopiec, Justyna Seiffert
Format wystawy: 10 plansz tekstowo-graficznych.
Lokalizacja: Biblioteka Główna SUM, parter, hol.

Wehikuł czasu – atlasy anatomiczne wczoraj i dziś
Prezentuje ilustracje z różnych atlasów anatomicznych, począwszy od wydrukowanych w 1963 r. aż po współczesne wydawnictwa. Wystawa obrazuje ewolucję technik i narzędzi używanych do tworzenia atlasów anatomicznych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Autorka: Joanna Sowa
Format wystawy: grafiki prezentowane w gablocie.
Lokalizacja: Biblioteka Główna SUM, I piętro, czytelnia

Wystawa modeli anatomicznych
Przedstawia 16 szczegółowych, trójwymiarowych modeli anatomicznych różnych części ciała ludzkiego, w większości naturalnej wielkości.

Autorki: zespół Oddziału Biblioteki SUM w Zabrzu-Rokitnicy
Format wystawy: modele prezentowane na stołach, możliwość manipulacji
Lokalizacja: Biblioteka Główna SUM, parter, pomieszczenie za windą

Wystawa miniaturowych książek: Małe jest piękne
Prezentuje książki miniaturowe (poniżej 10 cm) z prywatnego zbioru bibliotekarki Natalii Garasińskiej. Kolekcja ma różnorodną tematykę od frywolnych fraszek, po teksty religijne i obejmuje zarówno publikowane pozycje, jak i książki stworzone przez właścicielkę.

Autorka: Natalia Garasińska
Format wystawy: książki prezentowane w gablocie.
Lokalizacja: Biblioteka Główna SUM, I piętro, czytelnia

Program wydarzeń we wszystkich instytucjach biorących udział w Tygodniu Książki.