Informacje dla publikujących
Jak afiliować do SUM?
Jak afiliować publikacje naukowe – wskazówki dla autorów SUM
Afiliacji dokonuje się poprzez podanie w publikacji nazwiska i imienia autora oraz nazwy jednostki organizacyjnej, nazwy wydziału i nazwy Uczelni.
NAZWA UCZELNI:
Nazwa Uczelni: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Nazwa Uczelni w języku angielskim: Medical University of Silesia, Katowice, Poland
Nazwa Uczelni w języku łacińskim: Universitas Medica Silesiensis in Katowice, Polonia
Nazwa skrócona Uczelni w języku polskim i angielskim: SUM
NAZWA WYDZIAŁÓW (pełna nazwa w języku polskim oraz angielskim wraz ze skrótami):
- Wydział Nauk Medycznych w Katowicach (WNMK) / Faculty of Medical Sciences in Katowice (FMS in Katowice);
- Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu (WNMZ) / Faculty of Medical Sciences in Zabrze (FMS in Zabrze);
- Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu (WNF) / Faculty of Pharmaceutical Sciences in Sosnowiec (FOPS in Sosnowiec);
- Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach (WNOZK) / Faculty of Health Sciences in Katowice (FOHS in Katowice);
- Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu (WZPB)/ Faculty of Public Health in Bytom (FOPH in Bytom).
POLSKIE I ANGIELSKIE NAZWY JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH:
Aktualizowana struktura i nazwy jednostek znajdują się również na stronie internetowej SUM: https://sum.edu.pl/
Ścieżka dostępu: zakładka UCZELNIA > ORGANIZACJA UNIWERSYTETU > JEDNOSTKI DYDAKTYCZNE SUM.
Powyższe wskazówki zostały opracowane na podstawie:
- Statutu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (PDF, 552 KB);
- Regulaminu Organizacyjny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (PDF, 593 KB);
- Zarządzenia Nr 4/2018 z dnia 12.01.2018 r. Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie rejestracji publikacji naukowych pracowników Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Word, 63,5 KB).
Jak afiliować publikacje naukowe? – pobierz (Instrukcja PDF, 185 KB)
Tłumaczenie nazw jednostek
Dokument Struktura i symbole jednostek organizacyjnych zawiera oficjalne nazwy jednostek organizacyjnych SUM, które powinny być podawane w afiliacji publikacji. Załącznik zawiera również tłumaczenie na język angielski nazw jednostek SUM – pobierz (Tabela PDF, 402 KB).
Wyszukiwarki czasopism dla publikujących
Prezentowany zestaw narzędzi został opracowany z myślą o autorach, którzy właśnie ukończyli pracę nad swoim artykułem i z myślą o jego publikacji szukają odpowiedniego czasopisma (możliwie wysoko punktowanego, tematycznie zgodne z nowo powstałym tekstem). Narzędzia te są darmowe i wiarygodne.
Aby uzyskać najpełniejszy wynik (najwięcej tytułów pasujących do zapytania) w każdej z poniższych wyszukiwarek należy wpisać tytuł nowego artykułu oraz tekst abstraktu. Link do instrukcji obsługi każdego ze scharakteryzowanych niżej narzędzi został umieszczony na końcu opisu.
Informacje o punktacji czasopism (IF oraz ministerialne) można znaleźć na podstronie Biblioteki SUM lub za pomocą wyszukiwarki czasopism punktowanych (link).
Master Journal List – wyszukiwarka czasopism indeksowanych w bazie Web of Science Core Collection. Korzystanie z Master Journal List jest możliwe jedynie po założeniu bezpłatnego konta. Przejdź do strony, gdzie umieszczono Wskazówki dotyczące pracy z narzędziem.
JournalGuide – charakteryzuje się najszerszym pośród wymienionych narzędzi zakresem wyszukiwania. Przejdź do strony, gdzie umieszczono Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania FAQ.
JournalFinder – wyszukiwarka czasopism opublikowanych przez wydawnictwo Elsevier. Znajdziemy tutaj tytuły, wskaźniki bibliometryczne (CiteScore, Impact Factor), informacje na temat średniego czasu oczekiwania na akceptację publikacji, odsetek odrzuceń. Przejdź do strony, gdzie umieszczono Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania FAQ.
Springer Journal Suggester – narzędzie gromadzi informacje dotyczące czasopism wydawnictwa Springer: tytuły, wskaźnik Impact Factor, model publikacyjnym (Open Access, subskrypcyjny), średni czas oczekiwania na decyzję, odsetek odrzuceń. Przejdź do strony, gdzie umieszczono Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania FAQ.
Wiley Journal Finder – wyszukiwarka pozwala szybko dotrzeć do najistotniejszych informacji dotyczących czasopism publikowanych przez wydawnictwo Wiley. Oprócz tytułów czasopism użytkownik może zapoznać się z wartością wskaźnika IF każdego znalezionego tytułu, modelem udostępniania pisma. Instrukcja obsługi znajduje się na stronie głównej.
Czasopisma drapieżne i fałszywe
Ostrzeżenie przed fałszywymi czasopismami.
Na adresy mailowe pracowników SUM docierają zaproszenia do publikacji w periodykach.
Niestety wśród ofert zdarzają się też takie, które mogą wprowadzać w błąd kusząc współczynnikiem IF – jest on często „samodzielnie” wyliczany i podawany jako „Unofficial Impact Factor”, „Prognostic IF”, „Real IF” „Journal IF”.
Przypominamy, że jedynym wiarygodnym źródłem informacji o wartości IF jest baza Journal Citation Reports (JCR). Baza jest dostępna w ramach sieci internetowej SUM lub przez usługę zdalnej pracy.
Problemem o wiele poważniejszym, bo trudniejszym do wykrycia są czasopisma, które podszywają się pod uznane czasopisma posiadające IF, inaczej mówiąc „kradną im tożsamość”.
Na stronach internetowych fałszywe czasopisma mają nie tylko ten sam tytuł, ale też ISSN (służy do jednoznacznej identyfikacji danego tytułu, wprowadzając go do światowego systemu informacji), adres i oczywiście informacje o wartości IF. Informacje te są identyczne z danymi podawanymi w bazie JCR.
Obecnie najlepszym sposobem potwierdzenia wiarygodności czasopisma jest sprawdzenie, czy artykuły w nim publikowane są indeksowane w bazie Web of Science Core Collection.
Nawet znane wyszukiwarki takie jak JournalSeek podają adresy internetowe fałszywych czasopism, np. w wyszukiwarce tej można znaleźć błędny link do czasopisma „Jokull”, mimo wpisania prawidłowego numeru ISSN 0449-0576 (podany w bazie JCR) – w efekcie otrzymamy link do fałszywej strony czasopisma http://www.jokulljournal.com. Po sprawdzeniu w bazie Web of Science Core Collection okazuje się, że właściwym okazuję się czasopismo umieszczone na stronie https://jokull.jorfi.is/. Zobacz więcej wskazówek na stronie Clarivate.
W przypadku ofert szybkiego publikowania prac w prestiżowych czasopismach zalecana jest ostrożność.
Czasopisma drapieżne
„Czasopisma drapieżne jako przykład nieetycznego publikowania.” – artykuł autorstwa Tomasza Burdzika, opublikowany w FILOZOFII I NAUCE, Studiach filozoficznych i interdyscyplinarnych,Tom 5, 2017.
„Ekspertka: drapieżne wydawnictwa nadal mają się dobrze” – PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski [15.11.2019 r.]
Jak sprawdzić wiarygodność czasopisma
Ustalenie wiarygodności czasopisma zaczynamy od sprawdzenia, czy jest ono indeksowane w bazie Web of Science, Scopus lub PubMed. Uwzględnienie poszukiwanego tytułu w jednej z nich jest wystarczające. Zachęcamy do obejrzenia przystępnych, przygotowanych specjalnie dla Państwa samouczków na serwisie YouTube:
- Jak sprawdzić, czy czasopismo jest indeksowane w WEB OF SCIENCE? [samouczek]. Data aktualizacji filmu: 13.12.2019.
- Jak sprawdzić, czy czasopismo jest indeksowane w SCOPUS-ie? [samouczek]. Data aktualizacji filmu: 07.01.2020
Jeżeli czasopismo ma Impact Factor (IF), to musi być indeksowane w bazie Web of Science.
W sytuacji, gdy poszukiwane czasopismo nie jest indeksowane w powyższych bazach, musimy samodzielnie przeanalizować zawartość jego oficjalnej strony. W Internecie istnieje wiele artykułów i prezentacji przedstawiających kryteria, które tytuł musi spełniać, by zostać uznany za wiarygodny.
Uwadze Państwa polecamy:
- Think Check Submit to ogólnoświatowa kampania, której autorzy chcą pomóc naukowcom w identyfikacji wiarygodnych tytułów. Temu celowi służy lista pytań, które ułatwiają analizę strony czasopisma. Pytania pogrupowane są tematycznie w trzy segmenty, których nazwy pochodzą od tytułu kampanii („Pomyśl Sprawdź Wyślij”), co organizuje pracę. Jeśli analizowane czasopismo spełnia wszystkie podane standardy i kryteria, możemy wysłać nasz artykuł do redakcji.
Polecamy wskazówki na blogu Emanuela Kulczyckiego pt.: „Jak wybrać dobre czasopismo do publikacji. Pomyśl, sprawdź, wyślij„. - Prezentacja autorstwa mgr Łukasza Jeszkego oraz dr inż. Tomasza Rębisia pt.: „Fałszywe czasopisma, drapieżni wydawcy – metody działania i skuteczne rozpoznanie„, zawierająca szereg bezcennych uwag i spostrzeżeń dotyczących najważniejszych elementów strony czasopisma oraz aspektów procesu redakcyjnego (autorzy konfrontują stan pożądany oraz faktyczny – realizowany przez redakcje czasopism drapieżnych i fałszywych).
- Prezentacja (PowerPoint, 2,26 MB) przygotowana przez pracownika Działu Bibliografii i Bibliometrii, mgr Martynę Tymkiewicz, pt.: „W sieci fałszywej informacji – czasopisma fałszywe i drapieżne” dostarcza cennych wskazówek dotyczących identyfikacji fałszywych czasopism naukowych oraz zagrożeń, jakie stanowią one dla wiarygodności i jakości badań naukowych. Zachęcamy do zapoznania się z metodami skutecznej oceny czasopism oraz narzędziami, które pomogą zweryfikować ich wiarygodność.
Cenną pomoc stanowi także ogłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego aktualny wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Obejmuje on wyłącznie czasopisma wiarygodne, indeksowane w międzynarodowych bazach Scopus i Web of Science, a także czasopisma polskie finansowane w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”, które nie znajdują się jeszcze we wspomnianych bazach. Zalecamy jednak, aby do wykazu odwoływać się dopiero po wykorzystaniu wyżej podanych źródeł.
Uwaga! Brak danego tytułu na liście ministerialnej nie jest jednoznaczne z tym, że czasopismo jest fałszywe lub drapieżne. MNiSW przygotowało swój spis w innym celu niż weryfikacja czasopism.
Tytuł danego czasopisma podany na jego stronie oficjalnej musi być identyczny z formą podaną w wykazie MNiSW w kolumnie B lub E (zawierają one zapisy tytułów zgodnie z bazą Web of Science i/lub Scopus). Czasopisma szukamy, wpisując w wyszukiwarkę najpierw cały tytuł. Jeśli nie otrzymamy wyników, ograniczamy nasze wyszukiwanie do jednego wyrazu pochodzącego z tytułu czasopisma. Wyraz powinien być możliwie krótki, bez znaków specjalnych i znaków diaktrytycznych.
W przypadku tytułów angielskich lub zapisanych w innych językach obcych należy zwrócić szczególną uwagę na przyimki i zaimki – niezgodność pod tym względem stanowi sygnał, że mamy do czynienia z czasopismem nieuwzględnionym przez Ministerstwo. Wiarygodność wyników wyszukiwania polskich tytułów zwiększa wpisanie tytułu najpierw z polskimi znakami diaktrytycznymi, a następnie bez.
Impact Factor – kwartyl – SNIP
Menadżery bibliografii
Programy publikowania otwartego
Przydatne linki
Emanuel Kulczycki” Jak napisać dobry abstrakt?” (blog „Warsztat badacza”).
Jednolity System Antyplagiatowy
Jednolity System Antyplagiatowy (JSA) jest jedynym, ujednoliconym i oficjalnym sposobem weryfikacji oryginalności prac dyplomowych, utworzonym przez specjalistów Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB) – jednostki naukowej powołana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (obecnie MEiN). JSA to jedyny bezpłatny system antyplagiatowy w Polsce, przeznaczony dla promotorów lub dla pracowników dydaktycznych, który analizuje jedynie prace licencjackie, magisterskie i doktorskie – nie jest przeznaczony do analizy artykułów naukowych. Dzięki limitowaniu dostępu do systemu, studenci nie mogą prewencyjnie sprawdzić swojej pracy pod kątem plagiatu. Jest zintegrowanym z największymi w kraju bazami: pisemnych prac dyplomowych – Ogólnopolskim Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych oraz Bazy Postępowań Awansowych (ORPPD skupia blisko 3 mln prac dyplomowych, także w językach obcych, od 2009 roku). Więcej informacji o systemie znajdziesz tutaj.
Kontakt w przypadku pytań: plagiat@sum.edu.pl