PEER REVIEW WEEK 2024

W dniach 23-27 września 2024 odbył się „Peer Review Week”, wydarzenie mające na celu podkreślenie wartości recenzji w publikacjach naukowych oraz roli specjalistów i badaczy zaangażowanych w ten proces.

Recenzent odgrywa kluczowa rolę w upowszechnianiu badań naukowych, zapewniając im jakość i wiarygodność. Metoda peer review (jakościowa metoda oceny dokonań naukowych), sporządzana na podstawie kryteriów merytorycznych przez innych ekspertów z danej dziedziny, uznawana jest za najbardziej miarodajną (1,3).

Zachęcamy do zapoznania się ze specjalną stroną internetową poświęconą temu corocznemu wydarzeniu, która zawiera listę różnych działań i wydarzeń, w których można wziąć udział. Jednocześnie stanowi cenną platformę wymiany doświadczeń i wsparcia naukowców, wydawców, redaktorów i społeczność akademickiej mających udział w proces wzajemnej oceny (2).

1. Peer review? najlepszy, ale czy idealny sposób oceny jakości naukowej?
  2. Platforma Peer Review Week
  3. Czym jest recenzja naukowa? Dlaczego jest potrzebna? Rodzaje i problemy peer review.