TOE w Bibliotece SUM. 1-5 marca 2021 r.

sumik TOE

Tydzień Otwartej Edukacji (TOE) po raz pierwszy został zorganizowany w marcu 2012 roku z inicjatywy Open Education Consortium. Idea TOE jest bardzo podobna do założeń Tygodnia Open Access: instytucje edukacji i nauki na całym świecie zajmujące się udostępnianiem swoich zasobów oraz otwartymi projektami organizują wydarzenia promujące i podnoszące świadomość na temat otwartej edukacji.

O wydarzeniach w Polsce informuje Koalicja Otwartej Edukacji, a międzynarodowych – strona Open Education Week.

Co my, Bibliotekarze SUM, robimy w zakresie otwartej edukacji? Wszystko, co jest możliwe – każdego dnia. Podnosimy świadomość, edukujemy, informujemy. Pozyskujemy, gromadzimy, weryfikujemy, opracowujemy oraz prezentujemy źródła, pomagamy zrozumieć naukę i wpływamy na jej jakość. Współpracujemy i wymieniamy się doświadczeniami. Bibliotekarze są doradcami oraz przewodnikami po źródłach i zasobach, w coraz większym stopniu otwartych.

Wydarzenia TOE w Bibliotece SUM. 1-5 marca 2021 r.

Wystawa

W budynku Biblioteki SUM, przy ul. Warszawskiej 14, prezentujemy wystawę pt. „Bibliotekarze otwierają edukację”. Wewnątrz (i na zewnątrz) gablot w holu znajdziecie opisy ponad 80 zadań, które składają się na nasze codzienne obowiązki.
Bywają one złożone, np. działalność związana z Polską Platformą Medyczną wymaga szeregu czynności – Bibliotekarze SUM współtworzą projekt z kilkunastoma zespołami w 6 uniwersytetach medycznych oraz jednym instytutem. Owocem tych działań jest m.in. pozyskanie wielu dokumentów do otwartych zasobów Platformy, jak również zamieszczenie na niej tysięcy artykułów, rozdziałów książek, materiałów konferencyjnych i innych materiałów naukowych, których autorami lub współautorami są naukowcy z SUM.
Nasz zespół znacznie przyczynił się do powstania esencjonalnego przewodnika po danych badawczych, a także w całości przygotował jego przejrzystą koncepcję graficzną.

Informowanie o otwartych zasobach

W Bibliotece SUM i jej Oddziałach podczas codziennej pracy zwracamy szczególną uwagę naszych użytkowników na:
- Polską Platformę Medyczną, projekt wieloośrodkowy, jak również na platformę lokalną - jej zawartość i możliwości,
- otwarte zasoby w Bibliotece SUM: książki, czasopisma, bazy danych oraz inne materiały naukowe,
- indywidualne wsparcie w wyszukiwaniu materiałów naukowych oraz ich weryfikacji.

Czekamy na informację zwrotną, pytania, propozycje dotyczące otwartej edukacji w Bibliotece SUM pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W tytule maila prosimy dodać: TOE2021