Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w budynku Biblioteki SUM przy ul. Warszawskiej 14 w Katowicach

niepenosprawni ikonaStanowisko, usytuowane z tyłu holu na parterze budynku Biblioteki przy ul. Warszawskiej 14 w Katowicach, wyposażono w komputer stacjonarny, połączony z wysokiej rozdzielczości ekranem dotykowym oraz skanerem płaskim, umożliwiającym kopiowanie dokumentów do postaci cyfrowej. Pulpit o wymiarach 200x80 cm i elektrycznie regulowanej wysokości, specjalistyczne krzesło rehabilitacyjne oraz regulowany podnóżek zapewniają wysoki komfort pracy.
Przy stanowisku znajduje się komputer, 27-calowy monitor dotykowy iiyama ProLite oraz skaner Plustek OPTICBOOK 3900.

Na komputerze zainstalowano program udźwiękawiający JAWS standard, którego działanie ułatwia niewidomym użytkownikom samodzielną pracę. Informacje z ekranu program przetwarza na mowę za pomocą syntezatora mowy, umożliwiając bezwzrokową obsługę standardowych aplikacji typu edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, prezentacje multimedialne oraz przeglądarki internetowe.
Dbając o komfort pracy osób niedowidzących, komputer wyposażono także w program ZoomText Magnifier and Reader, który powiększa i uwydatnia wszystko, co znajduje się na ekranie komputera, nawet do 60x, a jego pozostałe funkcje pozwalają dostosować wyświetlany obraz do potrzeb użytkownika (zaawansowane wygładzanie krawędzi, filtrowanie grafiki polepszające czytelność i zmniejszające zmęczenie oczu, rozszerzenie kursora dla łatwiejszego jego znajdowania).

W Bibliotece znajduje się również 10-calowa lupa powiększająca Snow 10 Pro, która umożliwia odczytywanie głosem syntetycznym uchwyconego kamerą tekstu, przy wykorzystaniu mechanizmu OCR. Lupa umożliwia również odtwarzanie plików MP3, przechowywanie do 1000 zdjęć oraz powiększenie zdjęć nawet 19 razy.