ORCID - Międzynarodowy System Identyfikacji Autorów Prac Naukowych.

włącz .

Zmiana rozmiaru tekstu:
Uwaga odnośnie samouczków numer 3 i 4 (poświęconych przesyłowi opisów bibliograficznych z „Bibliografii Publikacji SUM” do ORCID).

Aby jak najszybciej przenieść opisy bibliograficzne do ORCID, trzeba zapisać je w plikach z rozszerzeniem „.bib” po maksymalnie 50 rekordów każdy. Następnie należy przejść na nasze konto ORCID i każdy plik wgrać osobno w sekcji „Works”. Taki sposób przesyłu danych wynika z niezdolności bazy ORCID do pracy z dużymi plikami. Wkrótce samouczki poświęcone temu zagadnieniu zostaną uaktualnione.

Informacji na temat ORCID udziela Dział Bibliografii i Bibliometrii Biblioteki SUM:
tel. 32 208 35 66, email: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Poniższe materiały są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Filmy instruktażowe:

 1. Rejestracja w ORCID [samouczek]. Data dodania filmu: 19.04.2018.
  Film szczegółowo prezentuje wszystkie informacje potrzebne do rejestracji użytkownika w bazie ORCID.
 2. Pierwsze kroki z ORCID [samouczek]. Data dodania filmu: 07.02.2018.
  W prezentacji zostały omówione najprzydatniejsze opcje dostępne po rejestracji w ORCID.
 3. Przenoszenie opisów bibliograficznych z „Bibliografii Publikacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach” do ORCID [samouczek]. Data dodania filmu: 01.07.2018.
  Samouczek prezentuje najszybszy sposób na dodanie opisów bibliograficznych do swojego konta ORCID – przeniesienie ich z bazy „Bibliografia Publikacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach”. Film instruktażowy dostępny pod poniższym linkiem demonstruje wszystkie etapy tego procesu.
 4. Przenoszenie wybranych opisów bibliograficznych z „Bibliografii Publikacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach” do ORCID [samouczek]. Data dodania filmu: 01.07.2018.
  Niniejszy samouczek został opracowany z myślą o tych autorach, którzy wgrali już na konto ORCID opisy bibliograficzne swoich publikacji i chcą jedynie uzupełnić dorobek o brakujące pozycje uwzględnione w „Bibliografii Publikacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach”. Rzeczona baza daje możliwość zapisania wybranych rekordów w pliku z rozszerzeniem „.bib”. Po jego wgraniu do ORCID, dorobek danego autora zostanie uzupełniony o brakujące pozycje.
 5. Ręczne dodawanie prac do ORCID [samouczek]. Data dodania filmu: 07.02.2018.
  Film pokazuje krok po kroku, jak ręcznie dodawać opisy bibliograficzne swoich prac do bazy ORCID.
 6. Połączenie Author ID w bazie SCOPUS z identyfikatorem ORCID [samouczek]. Data dodania filmu: 07.02.2018.
  Samouczek składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest sposobowi łączenia założonego przez autora konta ORCID z profilem autora w SCOPUSIE. Druga prezentuje proces pobrania z bazy firmy ELSEVIER bibliografii użytkownika i umieszczenia tych danych na jego koncie ORCID.
 7. Wysyłanie publikacji z PBN do ORCID [samouczek]. Data dodania filmu: 09.10.2020.
  “Polska Bibliografia Naukowa” umożliwia przesył opisów bibliograficznych danego autora – do ORCID. Istnieje także możliwość synchronizacji opisów w PBN-ie z analogicznymi opisami w ORCID. Samouczek prezentuje sposób wykorzystania obu funkcjonalności.
 8. Łączenie numeru „ResearcherID” z bazą ORCID [samouczek]. Data dodania filmu: 14.02.2018.
  Samouczek koncentruje się na obsłudze specjalnego kreatora, który umożliwia łączenie kont na „ResearcherID” i ORCID oraz dwustronny przesył informacji (danych osobowych, jak również opisów bibliograficznych publikacji użytkownika) między rzeczonymi bazami. Powstał specjalny film instruktażowy, który szczegółowo prezentuje, jak zarejestrować się i dodawać prace w „ResearcherID” (zobacz niżej).
 9. Przesyłanie prac z „Europe PubMed Central” do ORCID [samouczek]. Data dodania filmu: 08.03.2018.
  W samouczku szczegółowo zaprezentowano obsługę kreatora, który umożliwia błyskawiczne przeniesienie opisów bibliograficznych z bazy „Europe PubMed Central” do naszego konta ORCID.
 10. Przesyłanie prac z "Google Scholar" do ORCID [samouczek]. Data dodania filmu: 08.03.2018.
  Samouczek przedstawia cały proces przenoszenia danych (opisów bibliograficznych) z „Google Scholar” do założonego przez użytkownika konta ORCID.
 11. Rejestracja i dodawanie prac w "ResearcherID" [samouczek]. Data dodania filmu: 14.02.2018.
  Film instruktażowy, który wprowadza w postawy obsługi "ResearcherID" – prezentuje sposób rejestracji i przekopiowywania prac z "Web of Science" do swojego konta na „ResearcherID”.

Prezentacja:

ORCID (Open Researcher and Contributor ID) Międzynarodowy System Identyfikacji Autorów Prac Naukowych. Każdy naukowiec chce, aby cytowania jego prac były liczone właściwie, a dorobek naukowy nie został przypisany innej osobie (pobierz PDF, zobacz prezentację w Prezi)
(mgr Krzysztof Gościniak)


Informujemy, że od czasu nagrania samouczków w interfejsach systemów mogły zostać wprowadzone pewne zmiany.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker