Open Access FAQ
Dokument określa zasady publikowania w otwartym dostępie wyników badań (głównie dotyczy to artykułów w recenzowanych czasopismach, ale także np. recenzowanych materiałów konferencyjnych, czy też oryginalnych danych badawczych) będących efektem realizacji projektów badawczych finansowanych lub współfinansowanych ze środków publicznych na naukę.
Polityka OA zawiera informacje o ścieżkach publikacyjnych, spełniających kryteria zgodności z Planem S, o kwalifikowalności kosztów oraz pozostałe wytyczne dotyczące licencji i zachowania praw autorskich, jak również terminarz zmian obowiązywania niektórych zapisów.
Strona NCN dotycząca Otwartej nauki
Otwarty dostęp (Open Access - OA) - to możliwość korzystania z publikacji naukowych, wyników badań i materiałów dydaktycznych przez internet bez ograniczeń i opłat. "Zielonym kanałem" nazywamy dostęp do treści naukowych poprzez repozytoria, czyli elektroniczne archiwa dostępne online. Repozytoria mogą być instytucjonalne (np. uniwersyteckie), dziedzinowe (np. medyczny PubMed Central). Czasopisma hybrydowe to czasopisma, w których tylko część artykułów dostępna jest do czytania bezpłatnie. To czasopisma komercyjne, które za dodatkową opłatą umożliwiają autorom opublikowanie artykułu w modelu OA. Obecnie wszystkie największe wydawnictwa komercyjne oferują opcję OA w swoich czasopismach. Publikacja w modelu OA w niektórych wydawnictwach jest dofinansowana przez MNiSW - zob. Programy otwartego publikowania. Bezpłatny dostęp nie oznacza, że wydawca nie ponosi kosztów publikacji. Wydawnictwo musi sfinansować m. in. przygotowanie edytorskie czy zakup sprzętu komputerowego (serwera). Publikowanie w źródłach OA w większości przypadków umożliwia autorom zachowanie majątkowych praw autorskich, czyli prawa do rozporządzania dziełem oraz otrzymywania gratyfikacji za jego udostępnianie. W tradycyjnym modelu czasopism komercyjnych umowa z wydawnictwem przewiduje zwykle przeniesienie tych praw na wydawcę.Czym jest otwarty dostęp (Open Access - OA)?
OA oznacza swobodne czytanie, drukowanie, kopiowanie, rozpowszechnianie, tworzenie linków, zapisywanie na nośnikach elektronicznych, indeksowanie bez ingerowania w treści dokumentu, z poszanowaniem praw autorskich i obowiązkiem poprawnego cytowania.
Celem ruchu OA jest uniezależnienie komunikacji naukowej od komercyjnych pośredników i takie zorganizowanie obiegu informacji, aby pracownicy naukowi mogli bez przeszkód upowszechniać wyniki swoich badań i korzystać z wyników badań innych naukowców, by nakłady na naukę były jak najefektywniej wykorzystane.
Przeczytaj: Open Access dla początkujących.Dlaczego warto i jak zacząć udostępniać swojeprace w otwartym dostępie.Jakie są korzyści z otwartego dostępu?
Korzyści dla odbiorców treści naukowych, np. studentów:
Dla finansujących, np. uczelni, MNiSW:
Co to jest czasopismo Open Access?
Wybrane serwisy czasopism:
Przeczytaj o modelach dostępu do czasopism OA.Czym jest repozytorium?
Wybrane repozytoria dziedzinowe:
Wybrane repozytoria instytucjonlne:
Czym jest Open Research Europe (ORE)?
Publikowanie na platformie jest alternatywą dla publikowania w czasopismach naukowych.Co to jest "złoty kanał dostępu"?
Zobacz: Co to jest czasopismo Open Access?Co to jest "zielony kanał dostępu"?
Zobacz: Czym jest repozytorium?Co to są czasopisma hybrydowe?
Kto ponosi koszty publikacji w modelu Open Access?
Koszty wydawania czasopisma OA często przenoszone są na autorów lub instytucje ich finansujące. Autor, który chce opublikować swoją pracę w modelu OA musi liczyć się z tym, że koszt takiej publikacji (article processing charge - APC) może być większy niż publikowanie w tradycyjnym modelu. Publikacja w modelu OA w niektórych wydawnictwach jest dofinansowana przez MNiSW - zob. Programy otwartego publikowania.
Alternatywne metody pozyskiwania funduszy przez czasopisma to dotacje rządowe lub instytucjonalne, sponsoring fundacji lub stowarzyszeń naukowych, a także reklamy.Jak wygląda zagadnienie praw autorskich w modelu Open Access?
W repozytoriach stosowana jest licencja niewyłączna lub licencje Creative Commons. Licencja niewyłączna daje autorowi swobodę, gdy chce on przekazać swoją pracę innemu podmiotowi bez zgody repozytorium. Ideą licencji Creative Commons jest zastrzeganie tylko niektórych praw i przez to umożliwienie autorowi bardziej elastycznego zakresu ochrony dzieła.
Więcej na stronie Creative Commons Polska.
W sytuacji, kiedy autor opublikował artykuł w komercyjnym czasopiśmie i chce umieścić go w repozytorium, powinien upewnić się, jaką politykę w tym zakresie prowadzi wydawca. Autor musi sprawdzić, jakiego rodzaju umowę podpisał i czy dany wydawca zezwala na umieszczenie publikacji w repozytorium.
Portal SHERPA/RoMEO umożliwia zapoznanie się z polityką wydawców konkretnych tytułów czasopism odnośnie zakresu praw autora. Jak znaleźć otwarte czasopismo z Impact Factor?
Wartość IF podaną w serwisie należy sprawdzić w Journal Citation Reports (dostęp tylko w sieci uczelni lub poprzez zdalną pracę lub usługę proxy).