Dom Modernisty 11 marca 2017 r.

11 marca 2017 r. Biblioteka SUM miała przyjemność gościć Dom Modernisty, który jest inicjatywą pasjonatów przedwojennej architektury Katowic. W ramach Domu Modernisty organizowane są spacery, spotkania oraz koncerty mające na celu przybliżenie historii architektury a także poznanie historii ludzi zamieszkujących Katowice w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Bibliotekarki pani Anna Tyczka i Justyna Seiffert opowiedziały o historii siedziby Biblioteki przy ul. Warszawskiej 14 w Katowicach a także oprowadziły po budynku.

Budynek powstał w 1900 r. jako willa mieszkalna Hugona Grünfelda, który również był jej projektantem. W latach 30. XX w. gmach został przystosowany do potrzeb Państwowego Banku Rolnego, a w kilka lat później gruntownie przebudowany wg projektu Mariana Lalewicza w stylu modernistycznym. W ciągu następnych lat budynek był użytkowany przez kolejne banki aż do 2001 r., kiedy to stał się własnością SUM (wówczas Śląskiej Akademii Medycznej). Początkowo była to siedziba rektoratu Uczelni, a w roku 2012 do budynku przeniesiono Bibliotekę Główną.

Zwiedzający z Domu Modernisty mieli okazję zobaczyć miejsca zazwyczaj niedostępne dla odwiedzających Bibliotekę, jak sejf, służbówka czy magazyny w piwnicach.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia dostępnych na naszej stronie a także na profilu Facebook Domu Modernisty.

Autorka zdjęć: Dorota Paruzel.